20 Yaş Diş Çekimi

20 yaş dişleri genellikle kişinin çene kemiğinin içinde yer alır. Üzerleri kemikle veya diş etiyle kaplıdır. Dişin bir kısmı diş etiyle kaplı olduğu için enfeksiyon riski yüksektir. Yirmilik diş olarak da bilinen bu dişte enfeksiyon oluşması halinde yüzde şişme, çenenin zor açılmasında azalma oluşur.

Yirmi Yaş Dişi Neden Çekilir?

Enfeksiyonların tekrarlaması halinde yirmi yaş dişinin çevresindeki kemik zamanla erimeye başlar. Bazen çene kemiğinin ön tarafından bulunan azı dişlerine, oluşan iltihabi doku baskı uygular, ön dişlerde çarpıklık ve ağrı meydana gelir.

20 yaş dişlerinin çekilmesi genellikle cerrahi operasyonla gerçekleştirilir. Dişin çekildiği bölgede ağrı ve şişlik görülür. Ağrı ve şişlik kemik dokusunun çevresinde olur. Bu sorunlar sert doku lazeri ve düşük seviyeli lazer uygulamaları ile en az seviyeye indirilebilir.

20 Yaş Dişi Her Ağızda Bulunur mu?

Bazı kişilerde genetik olarak yirmi yaş dişi hiç oluşmaz. Oluşmuş olan yirmi yaş dişi şayet çene kemiğinden dışarı çıkmak için kendine yer bulabilirse diğer dişler arasında yerini alır. Dışarı çıkan 20 yaş dişlerinde bir sıkıntı yoksa çekilmesi gerekmez. Ağzın içine yerleşemeyen dişler gömülü ya da yarı gömülü olarak kalırlar.

Gömülü 20 Yaş Dişi Ne Demek?

Ağızdaki dişler diş eti dokusunun ve kemik dokusunun çevresinde yerleşir. Dişler, ağzın içindeki yerini alması sırasında öncelikle kemik dokusunu, daha sonra da diş eti dokusunu geçerek dışarı çıkarlar. Bu sırada diş eti dokusunu tam olarak geçemeyen ve dışarı çıkamayan dişlere “gömülü diş” denir.

Bütün 20 Yaş Dişlerinin Çekilmesi Gerekir mi?

Bir 20 yaş dişi gömülü değilse ve yanındaki diğer dişlere zarar verecek bir pozisyon almadıysa çekilmesine gerek yoktur. Fakat temizlenmesinin mümkün olmadığı bir pozisyonda bulunuyorsa, kırık veya çürükse, kanal tedavisi, dolgu, kuron gibi tedavi yöntemleriyle iyileşemeyecek haldeyse mutlaka çekilmesi gerekir.

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Bir dişin çene kemiğinde bulunan ve soket olarak tabir edilen uzaklaştırılması işlemi diş çekimidir. Basit bir diş çekiminde lokal anestezi uygulanır.

Cerrahi Çekim Nedir?

Ağzın içinde yer alan, ancak rahat bir şekilde görüntülenemeyen sorunlu dişlerin çekiminde cerrahi çekim uygulanır. Gömülü ya da diş eti sınırında kırık bulunan dişlerin çekilmesi için uygulanan yöntemdir. Bazen herhangi bir dişin üzerini kemik dokusu örtmüş olur. Bu durumda uygulanan teknik de cerrahi çekimdir.

Bazen çekilecek olan diş bölümlere ayrılır, daha sonra çıkartılır. Böyle durumlarda uygulanan çekim yöntemi de cerrahi çekim olur. Cerrahi çekimde de, basit çekimde olduğu gibi lokal anestezi yapılır.

Menü