Bonding Uygulamaları

Estetik diş hekimliği uygulamalarından biri olan bonding uygulamasında diş yüzeyinden herhangi bir doku kaldırılmaz. Sadece dişin istenen bölgesine dişle aynı renkte kompozit rezin ve bonding materyali uygulanır.

Bonding uygulaması olarak bilinen kompozit lamina uygulamalarında dişin ön yüzeyinden çok az miktarda doku kaldırılarak dişlerdeki çarpıklıklar, kırıklar ve diastema olarak tabir edilen aralıklar kapatılabilir. Bu uygulamalarda gülüş estetiğinin sağlanması amaçlanır.

Kompozit Lamina Yaptırırken Ağrı Hissedilir mi?

Kompozit lamina yapımı sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Bu nedenle anestezi de uygulanmaz. Ağrı hissedilmemesinin nedeni dişin yüzeyinde bir işlem yapılmaması, sadece dolgu materyallerinin diş yüzeyine yapıştırılmasıdır.

Bonding Uygulaması Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Bonding uygulaması ucuzluğu ve kolaylığı açısından tercih edilen estetik bir uygulamadır. Dişlerin arasında bulunan aralıkların kapatılması, dişlerin şekillerinin değiştirilerek estetik olarak daha iyi bir görünüm kazandırılması ve diş renginin değiştirilmesi için tercih edilir.

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bonding uygulaması işlemi tek diş için yapılacaksa tek seansta gerçekleştirilir. İşlem süresi 30 dakika ile 60 dakika arasında değişir. Ancak birden fazla dişe bonding uygulaması yapılması durumunda birden çok seansa ihtiyaç duyulabilir. Uygulamada öncelikle diş yüzeyi pürüzlü hale getirilir. Daha sonra kompozit rezin ve bonding materyali dişe uygulanır. Son olarak uygulama yapılan diş cilalanır.

Menü