Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Pedodonti, çocuk diş hekimliği olarak kabul edilir. Doğumdan sonra diş gelişimi tamamlanana kadar geçen süreçte bebeklerin, çocukların ve ergenlik çağındaki gençlerin ağız ve diş sağlığı ile pedodonti adlı uzmanlık alanı ilgilenir.

Koruyucu Diş Hekimliği Nedir?

Pedodontinin ilk amacı ortadaki sorunları çözüme ulaştırmaktır. Daha sonra bu sorunların kaynağı bulunur ve bir daha oluşması engellenmeye çalışılır. Bu amaç altında uygulanan tüm prosedürlere Koruyucu Diş Hekimliği adı verilir. Bu uzmanlık alanı beslenme alışkanlıklarının belirli bir düzende olmasını, yanlış beslenme alışkanlıklarından uzaklaşılmasını, ağzı ve diş sağlığı, ağız ve diş temizliği gibi konularda eğitimler verilmesini, düzenli kontrolleri kapsar.

Süt Dişleri ve Kalıcı Dişlerdeki Çürük Riski Aynı mıdır?

Dişlerdeki çürük oluşumu yanlış beslenme, yetersiz diş ve ağız bakımı ve diş yapısı gibi faktörlerden etkilenir. Süt dişleri, kalıcı dişlerin yapısına göre çürüğe çok daha yatkın niteliktedir. Diğer yandan çocukların şekerli gıda tüketimi yetişkinlere göre daha fazla olduğundan risk artar. Bu gibi sebeplerle süt dişlerinin bakımına, kalıcı dişler kadar özen göstermek gerekir.

Çocuklarda Hangi Durumlarda Diş Çekilir?

Süt dişlerinin korunması, kalıcı dişlerin yerlerine doğru yerleşmesi için önemlidir. Aynı kalıcı dişlerde olduğu gibi, süt dişlerinde de çürük ve enfeksiyon oluşabilir. Dolguyla ve kanal tedavisiyle kurtarılamayacak olan süt dişlerinin çekilmesi gerekebilir. Çekimden önce mutlaka röntgen çekilmesi ve kararın görüntülemeden sonra verilmesi önemlidir.

Çocuklarda Kanal Tedavisi Yapılabilir mi?

Süt dişlerinin düşme zamanından önce düşmesi dişlerde çarpıklıklara sebep olur. Bu yüzden süt dişinin ağızda kalması için gereken çalışmalar yapılmalıdır. Çürük süt dişinin ömrü kanal tedavisi ile uzatılabilir.

Parmak Emme ve Emzik Kullanımı Dişleri Etkiler mi?

Parmak emme ve sürekli emzik kullanma alışkanlığı çocukların süt dişlerini ve kalıcı dişlerini diziliş olarak etkiler. Derin damak, konuşma bozukluğu, dişlerin dizilişinde kavislenme ve estetik problemlerine yol açar.

Bu alışkanlıklar ortodontik ve ortopedik bozukluklara yol açar. Bu gibi durumlarda ebeveynlerin diş hekimiyle irtibata geçmesi gerekir.

Menü