Diş Ağrısına İyi Gelen Evde Uygulayabileceğiniz 5 Altın Yöntem – Diş Doktorundan Tavsiyeler

Diş Ağrısına İyi Gelen Evde Uygulayabileceğiniz 5 Altın Yöntem – Diş Doktorundan Tavsiyeler

Diş ağrısı sebebiyle birçok insan günlük hayatında oldukça rahatsız olmaktadır. Diş ağrısının başlıca sebeplerine;

  • Dişlerin arasına sıkışan gıdanın yaptığı basınç,
  • Dişte oluşan çatlaklar ya da kırılmalar,
  • Diş eti hastalıkları,
  • Yeteri kadar bakımı yapılmayan dişlerin çürümesi,
  • Diş sıkmak,
  • Diş eti çekilmesi,
  • Yaptırmış olduğunuz dolgunun kırılması,
  • Diş minesinde meydana gelen aşınmalar

gibi örnekler verebiliriz. Tabii ki sizlere vereceğimiz en önemli tavsiye bir diş hastanesine gidilmeli ve ağrınızın asıl sebebi saptanarak, doktorunuzun size özel verdiği tedavi yöntemlerine uymanızdır.

Bu yazımızda sizlere diş ağrısına iyi gelen şeyler hakkında evde uygulayabileceğiniz 5 yöntemden bahsedeceğiz.

dislerinizifircalayin

1) Dişlerinizi Fırçalayın

Dişlerinizde çürük olması durumunda ve yediğiniz gıdaların diş ağrısı oluşturduğunda diş fırçalamak iyi bir yöntemdir. Diş fırçalamak, dişlerimizin arasına sıkışarak diş ağrısı yapan kırıntıları uzaklaştırmaya yarayacaktır. Böylece dişleriniz daha temiz görünecektir ve diş ağrısı olan bölgede azalma olacaktır.

tuzlusuilegargarayapin

2) Tuzlu Su ile Gargara Yapın

Tuzlu su ile gargara yapma yöntemi birçok diş ağrısı çeken hastalarda ağrıyı azaltmaktadır. Çünkü tuzlu su dezenfektan görevi görür. Tuzlu su, dişlerinizin arasına sıkışmış yemek artıklarının çözülmesini sağlamaktadır. Ayrıca dişinizin iltihaplanma riskini azaltarak, ağzınızda oluşan yaraların da iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Uygulaması: Bir bardak ılık suyun içine yarım çay kaşığı kadar az miktarda tuz ekleyin ve ağzınızda çalkalayın.

sarimsakkullanin

3) Sarımsak Kullanın

Sarımsak hepimizin bildiği gibi yıllardan beri tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır. Çoğu tedavi yönteminde fayda sağlayan sarımsak diş ağrısı oranını da azaltmaktadır. Sarımsak sadece zararlı bakterileri yok etmekle kalmaz, aynı zamanda ağrı kesici olarak da kullanılabilir.

Uygulaması: İki diş taze sarımsağı ezerek, diş ağrısı yapan bölge üzerinde yavaşça gezdirin. Daha etkili olması için az miktar tuz da ekleyebilirsiniz.

karanfilyagikullanin

4) Karanfil Yağı Kullanın

Karanfil yağı da diş ağrısı için oldukça kullanılan yöntemlerden biridir. Çünkü karanfilin içindeki yağ antiseptik özelliği taşır. Bu uygulama bakterilerden dolayı oluşan diş ağrısı oranını hafifleterek, iltihaplarda da azalmaya yardımcı olmaktadır.

Uygulaması: Bir miktar karanfil yağını pamuğa damlatarak diş ağrısı olan bölgenize uygulayın. 15 dakika süreyle gün içinde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

naneliçayuygulayın

5) Naneli Çay Uygulayın

Poşet şeklinde olan naneli çay da diş ağrısı olan bölgenin ağrısı azalması için etkili olmaktadır. Aynı zamanda bu yöntem, hassas diş etlerini yumuşatmak için de kullanılabilir.

Uygulaması: Kullanılmış bir naneli çay poşetini soğumaya bırakın. Ilık hale geldiğinde diş ağrısı yapan bölgenize uygulayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.