Görünmeyen Diş Teli Tedavisi

İnvisalign – Şeffaf Plak

Invisaling adı verilen tedavi yöntemi çıkartılabilir ve neredeyse görünmeyen bir yapıya sahiptir. Kişiye özel ve seri olarak üretilebilen plaklardan oluşur. Hastaların estetik olarak iyi görünmeyen dişlerinin düzeltilmesi için uygulanan dijital ortodontik tedavi yöntemi olarak nitelenir.

Invisalign aslında ortodontik bir tedavi yöntemi olmasına rağmen aradaki tek fark dişlerdeki şekil bozukluklarının tel takılmasına gerek olmadan düzeltiliyor olmasıdır. Diş hekimi ve hastalar tedavinin sonunda dişlerin nasıl bir şekil alacağını tedavinin başında görüntüleyebilirler. Üç boyutlu modeller şeklinde tedavinin son hali görüntülendikten sonra üretime onay verilir. Bu yöntem kişiye özel gülüş tasarımının hekim ve hasta arasındaki istişare ile kararlaştırılmasını sağlar. Tedavi bittiğinde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmasının da önüne geçilmiş olur.

Invisalign – Şeffaf Plak Nasıl Çalışır?

Invisalign uygulamasında öncelikle hastanın dijital ortamda ölçüsü alınır. Daha sonra bilgisayar ortamında bir tedavi planı oluşturulur. Bu tedavi planına uygun bir şekilde plaklar üretilir. Üretilen her plak dişin üzerinde arzu edilen harekete göre 0.05 mm.’lik harekete imkan sağlar.

Başka bir deyişle hastanın dişleri bilgisayarda dijital olarak yeniden düzenlenerek tasarlanır. Ortaya çıkan şekil 3 boyutlu yazıcıdan çıkartılır ve hastaya gösterilir. Daha sonra karar verilen şekil üzerine esnek şeffaf plak basılır. Böylece invisalign plakları üretilmiş olur.

Üretilen şeffaf plaklar dişlerin üzerine geçirilir ve dişlerin hareketi sağlanır. Böylece dişler plakların her değişiminde biraz daha hareket etmiş ve istenen şekli almış olur. Dijital ortamda oluşturulan modeller üzerinde dişler simülasyon yöntemi ile hareketlendirilebilir. İstenen son hale ulaşılana kadar bu tekrarlanır.

Neden Invisalign Tercih Edilir?

Invisalign şeffaf plaklar dünyadaki ortodontik tedaviyi gerçekleştiren ilk firma olmasıyla bilinir. Invisalign kullanılmak suretiyle bugüne kadar dünya genelinde 6 milyon kişi tedavi olmuştur. Bu sayının her geçen gün daha da arttığı bilinir.

Dişlerin çok çarpık bir halde olması invisalign tedavisinden sonuç alınamayacağı anlamına gelmez. Uygulama büyük çarpıklık sorunlarında da kullanılabilir.

Fakat invisalign uygulamasının sağlayamadığı bazı diş hareketleri vardır. Bunlar için mutlaka tecrübeli bir ortodonti uzmanına muayene olmak gerekir.

Invisalign Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hastadan ölçüler alındıktan sonra başlayan tedavi süreci ve şeffaf plakların takılması 5 – 6 haftayı bulur. Invisalign tedavi süresi diğer ortodontik tedavinin süresine göre daha kısadır.

Kimler Invisalign Yaptırabilir?

Sağlıklı diş ve diş etine sahip olan herkes invisalign tedavisi yaptırabilir. Bu uygulamayı yaptırabilmek için ayrıca çene kemiğinin sağlıklı olması da gerekir. Invisalign tedavisi 2. büyük azı dişlerini sürmüş olan tüm hastalara uygulanabilir. Kişinin 2. büyük azı dişlerini sürmesi 13 ile 14 yaş civarında gerçekleşir.

Menü