Gülüş Tasarımı

Dişlerin, dudakların ve diş etlerinin birbirleriyle olan ilişkisinin ve ayrı ayrı değerlendirilmelerinin sonucunda ortaya çıkan analizler “gülüş tasarımı” olarak nitelenir. Gülüş tasarımı kapsamında gerçekleştirilen detaylı analizler aslında gülüş şeklinin değerlendirilmesi olarak bilinir.

Kişilerin gülüş estetiğinin sağlanmasındaki en önemli etkenler dudakların seviyesi, diş etinin seviyesi, dişlerin boyu, dişlerin rengi ve dizimi, gülüş sırasında dudakların ve dişlerin uyumu ve gülme hattıdır. Gülüş tasarımı değerlendirmesinde bu etkenler tek tek ele alınırken, diğer yandan birbirleriyle uyumu da incelenir. Tasarım için gerekli analiz bu kriterlere göre yapılır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı değerlendirmesinde dişlerin kapladığı bölgenin estetiği ve diş etlerinin bulunduğu bölgenin estetiği ele alınır. Dişlerin bulunduğu bölge “beyaz estetik”, diş etlerinin bulunduğu bölge de “pembe estetik” olarak adlandırılır.

Tasarımın ilk aşamasında çekilen görüntü üzerinde diş etlerinin olması gereken seviye ve dişlerin hangilerinin tasarıma dahil edileceği belirlenir. Daha sonra dişlerdeki; diş – kemik – diş eti seviyeleri radyografik ve klinik olarak ele alınarak incelenir. Bu verilere göre bir tedavi planı oluşturularak uygulamaya geçilir.

Gülüş Tasarımında Diş Eti Estetiği Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Yapılan bütün estetik uygulamalarının temel amacı kişiye en yakışanın bulunmasıdır. Gülerken dişlerin görünümü kadar diş etlerinin simetrik görünmesi ve ne seviyede oldukları da önemlidir. İstenen görüntünün elde edilebilmesi için diş etlerine bazı durumlarda lazerle müdahale edilmesi gerekebilir.

Estetik uygulamada istenen sonuca ulaşılması için sadece diş etlerine müdahale etmek yeterli olacaksa diyot lazer kullanılarak işlem uygulanır. Ancak daha ileri düzeyde bir müdahalenin gerekmesi halinde sert doku ya da kombine lazer cihazı kullanılır. İşlemden sonra hastanın konforu için sert doku lazerleri daha sık tercih edilir.

Menü