İmplant nedir?

İmplant dişler eksik olan dişlerin yerini tutması amacıyla genellikle titanyum metalinden yapılan diş kökleridir. İmplantlarda titanyumun tercih edilme sebebi bu metalin insan vücudu ile en uyumlu bileşik olmasıdır. İmplantlar çene kemiğinin içine yerleştirilir. Ezme ve çiğneme gibi tüm fonksiyonlar implantlar sayesinde gerçekleştirilebilirken, aynı zamanda estetik görünüm de sağlanır.

İmplant uygulaması daha önceden yitirilmiş olan dişlerin yerine yapılabildiği gibi, iltihaplanma ve enfeksiyon gibi bir sorunun olmaması halinde dişin çekilmesi suretiyle yerine de yapılır.

İmplant Tedavisinin Amacı Nedir?

İmplant tedavisinin esas amacı çene kemiğinin üzerinde yeni ve kullanılabilir dişler oluşturmaktır. Kişilerin dişlerinin eksik olması diş hekimleri tarafından estetik ve sağlık açısından ayrı arı değerlendirilir. İmplantlar yeterli kemik dokusunun bulunması halinde sabit ve hareketli protez uygulaması amacıyla oluşturulur.

İmplantın Yararları Nelerdir?

Kaybedilmiş olan diş ya da dişlerin yerine implant uygulaması ile yeni dişlerin yapılması çiğneme sağlığı ve çevredeki dişlerin işlevini yerine getirebilmesi açısından önemlidir. İmplantlar doğal diş formundadır ve doğal dişin işlevlerini yerine getirir. Estetik olarak da istenen görüntü elde edilir. İmplant sayesinde boşlukların oluşturduğu şekil bozuklukları da ortadan kaldırılır.

İmplant Her Hastaya Yapılabilir mi?

İmplant uygulaması neredeyse her hastaya yapılabilen başarılı bir tedavi yoludur. Ancak implant yapılamayan bazı istisnai durumlar vardır. Kişinin kemik yapısının implantın yerleşmesi için yeterli kalınlığa, yüksekliğe ve kaliteye sahip olması gerekir.
Kişilerin kemik dokularının yeterli olmamasının bazı nedenleri vardır. Bunlar genetik olabildiği gibi diş ve diş eti iltihaplarından dolayı da olabilir. İltihaplar kemik dokusunda azalma ve erimeye neden olur. İltihaplı bir diş eğer çekilecekse kemik kaybının aza indirilmesi için çekim işleminin zaman kaybetmeden yapılması gerekir.

Menü