İnley ve Onley

Inley ve onley uygulamaları kuron yani kaplama ve dolgu arasında sunulan çözüm yöntemleridir. Diş yapısının dolguyu destekleyecek durumda olmadığında ve dişin kuron ile kaplanabilecek düzeyde zarar göremediği durumlarda inley veya onley uygulaması yapılır. Onley uygulamalar, inley uygulamalara göre diş yüzeyinde daha geniş bir alan kaplarlar.

Bu uygulamaların ömrü yapıldığı materyale, kullanıldığı dişin ne durumda olduğuna, kişinin çiğneme gücüne ve ağız hijyenine dikkat edilip edilmemesine göre değişkenlik gösterir. Bu gibi noktalara dikkat edildiği takdirde inley ve onley uygulamalar sağlıklı bir şekilde işlevlerine devam ederler.

Inley ve Onley Yaptırdıktan Sonra Nasıl Bir Bakım Uygulanır?

Dişe uygulanan inley ve onleylerin bakımında standart ağız ve diş bakımı yeterlidir. Düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipinin düzenli kullanımı gerekir. Her diş uygulamasında olduğu gibi inley ve onleylerin de belirli aralıklarla diş hekimi kontrolünden geçirilmesi ömrünün uzamasını sağlar.

İnley ve Onley Uygulaması Nasıl Yapılır?

Inley ve onley uygulamasında kullanılacak olan materyaller laboratuvar ortamında hazırlanır. Bu nedenle tedavi süreci toplamda 2 veya 3 seansı kapsar. Inley ve onley uygulamalarında aşağıdaki süreç takip edilir.

  • Hastanın ilk randevusunda öncelikle çürük temizlenir. Daha sonra diş uygulamaya hazır hale getirilir.
  • Dişin ve çevresindeki diğer dişlerin ölçüsü alınır.
  • Diş hekimi tarafından hastanın uygulama yapılacak olan dişi geçici dolgu malzemesi ile kaplanır.
  • Hastadan alınan ölçü laboratuvara yollanır.
  • Hastanın ikinci randevusunda laboratuvardan materyaller gelmiş olur. Geçici dolgu çıkartılır. Inley ve onley prova edilir. Herhangi bir sorun olmaması halinde cilalanmak üzere yeniden laboratuvara yollanır.
  • Son randevuda hazır olan inley ve onleyler özel yapıştırıcı malzemeler kullanılarak dişe yapıştırılır.
  • Aynı randevuda diş hekimi tam olarak kapanışı ayarlar ve cila yapar.
Menü