% 40 ve üzeri engelli hastalar sevkle geldikleri takdirde özel diş kurumlarında diş tedavilerini yaptırıp kurumlarından tedavi ücretini tahsil edebilmekteler.

İmplant, ağız içi durumu müsait olan herkese rahatlıkla uygulanabilir. İmplantların herhangi bir alerjik reaksiyonu yoktur. Kontrol altında tutulan kalp, şeker gibi sistemik hastalıklarınızın olması implant tedavisini engellemez.

Uzman hekimlerimiz göndereceğiniz panoramik filminizi değerlendirip ağız içi durumunuzun implant için uygun olup olmadığına dair size ön bilgi verebilir. Lütfen sitemizde iletişim bölümünde “röntgen ve rapor gönderme” bölümünden panoramik röntgeninizi bize ulaştırınız.

Dişlerdeki istenmeyen lekeler bazı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, sigara kullanımı ve düzenli diş fırçalamama nedeniyle oluşabilir. Bu lekeler genellikle dişlerin yüzeylerinde oluşur. Az rastlanmakla birlikte, dişlerin oluşumu sırasında kullanılan bazı ilaçların da dişlerin yapısında leke oluşumuna sebep olduğu biliniyor.

Bebek 6-8 aylıkken, ( yani ilk dişler ağızda göründüğünde ) temizleme işlemi başlamalıdır. Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra ( ortalama 2,5- 3 yaşında ) başlanması uygundur.

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz (Ortalama 6 ay) mutlaka değiştirilmelidir.

Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar çocuklar için diş macunu önerilmez. Diş macunu kullanımına üç yaşından sonra başlanmalıdır. Leblebi kadar macun fırçalama için yeterli olacaktır. Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde, florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Fırçalama işleminde macundan çok, etkili fırçalama önemlidir.

Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce, sadece üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterlidir. Her iyi alışkanlık gibi diş fırçalama alışkanlığı da çocukluk döneminde kazanılacaktır.

En az 3 saat (özellikle çay, çorba gibi çok sıcak olan) yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı, sıcak banyo yapılmamalı, Sıcak havada, Güneş altında kalınmamalı, sigara içilmemeli, Alkol alınmamalı, dudaklarda uyuşukluk varsa geçene kadar ısırarak kontrol yapılmamalı, temizliğinden emin olunmayan gıdalar ağıza alınmamalıdır.

Yaklaşık 3 saat sonra, uyuşukluk geçer. Tampon, 15 dakika dişler sıkılarak bastırılmalıdır, yarasının ilk kanaması bu tamponlamayla durdurulur. Pamuk tamponun sık değiştirilmesi pıhtılaşmayı geciktireceğinden önerilmez. Tampon sonrası sızıntı kanama olur. Uyuşukluk geçtikten sonra hafif ağrı olabilir. Aspirin dışında ağrı kesici kullanılabilir.

Beyazlatma, dişlerin yapısında bulunan ( yani içine sinmiş ) renklenmeleri ortadan kaldırma işlemidir. Bunun, klinikte hekim tarafından yapılan ve dişlerin yüzeylerine yapışan bakteri plakları ve diş taşı temizliği ile karıştırılmaması gerekir. Zaten beyazlatmanın başarılı olabilmesi için öncelikle hekim tarafından diştaşı temizliği yapılmalıdır.

Hemen herkese beyazlatma tedavisi uygulanabilir. Ancak hamile ya da emziren anneler ile çocuklarda yeterli araştırmalar olmadığından kliniğimizde bu hastalara beyazlatma tedavisi uygulanmamaktadır. Yaklaşık %10'luk bir hasta grubunda başarı elde edilemeyebilir. Bu nedenle beyazlatma hizmeti veren bir diş hekiminin fikrini sormak faydalı olacaktır.

Hayır. Diş taşı temizliği diş ve diş eti sağlığı açısından yapılması gerekli bir tedavidir. Diş taşı temizliğinde kullanılan cihaz titreşim yaparak temizlediği için diş yüzeyinde herhangi bir çizilme ve bozulmaya yol açmaz. Diş taşı temizliği, diş taşı oluşan ağızlarda 6 ayda bir yapılması gerekir.