Periodontoloji – Diş Eti Hastalıkları

Diş etlerinde oluşan hastalıklar sebebiyle çürük olmayan sağlam dişlerin kaybedilmesi dahi mümkündür. Bu sebeple diş çevresi dokuları olarak bilinen diş eti ve kemik sağlığının korunması da en az diş sağlığının korunması kadar önem taşır.

Sağlıklı Diş Etinin Görüntüsü Nasıldır?

Sağlıklı diş etinin rengi açık pembedir. Sert görünümlü ve mattır. Dişin yüzeyine ulaştığında keskin bir şekilde sonlanan diş etleri sağlıklı olarak nitelenir. Fırçalama sırasında kanamayan diş etleri de sağlıklı olarak bilinir.

Bakteri Plağı Nedir?

Bakteri plağı, dişlerin üzerinde zamanla oluşan, açık sarı renkteki yapışkan, yumuşak, bakterilerden oluşan bir tabakadır. Bakteri plağının içinde bulunan bakteriler tarafından salgılanan kimyasal maddeler diş etine ve diş etinin altındaki kemiğe zarar vererek diş eti hastalığına yol açar.

En Sık Rastlanan Diş Eti Hastalıkları Hangileridir?

İltihaplanma durumu sadece diş etlerini etkilemişse “Gingivitis”, diş etlerinin altında yer alan kemik dokusunu da etkisi altına almışsa “Periodonititis” olarak adlandırılır. Diş etindeki iltihap tedavi edilmezse kemiğe kadar ulaşabilir. Kemiklerdeki iltihabın tedavi edilmemesi halinde dişler sallanmaya başlar ve zamanla kaybedilme tehlikesi baş gösterir.

Menü