Recontouring

Estetik diş tedavi yöntemleri arasında olan recontouring; enameloplasti veya odontoplasti olarak da adlandırılır. Recontouring ile dişlerin yeniden şekillendirilmesi sağlanır. Bu uygulamanın genel prosedüründe dişlerin mevcut boyutunun, şeklinin ya da yüzeylerindeki kontürlerin düzeltilmesi yer alır. Bu düzeltmeler mine yüzeyinde küçük aşındırmalar gerçekleştirilerek yapılır. Recontouring uygulamasında dişe herhangi bir materyal uygulanmaz. İşlem sadece aşındırmadan ibarettir. Bu yüzden recontouring uygulaması lokal anestezi gerektiren diş tedavisi yöntemlerinden değildir. Uygulama hızlı sonuca ulaşılıyor olması ve maliyetinin düşük olması gibi sebeplerle tercih edilir.

Recontouring Uygulamasının Amacı Nedir?

Recontouring uygulamasının amacı kişilerin sahip oldukları dişlerinin görünümünün düzeltilmesi, daha estetik bir görünüme ve gülüşe kavuşturulmasıdır.

Recontouring dişlerin mevcut durumuna göre tek başına da uygulanabilir. Uygulamanın gülüş tasarımına katkı sağlamak amacıyla diş eti estetiği, diş beyazlatma, lamina düzenlemeleri ile birlikte kullanıldığı da bilinir.

Recontouring Uygulaması Neye Yarar?

Recontouring diş hekimlerinin gerçekleştirdiği kozmetik işlemlerinin en koruyucularından biri olarak bilinir. Bu uygulamayla diş ve diş etinde bakteri plağının toplanması ve diş taşı oluşmasına sebep olan küçük sorunların giderilmesi mümkündür.

Recontouring Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dişlerin üzerinde oluşan küçük kırıklarda, mine yüzeyinde bulunan pitleri ve fissürleri yumuşak hale getirmede, asimetrik diş yapılarının düzenli hale getirilmesinde recontouring uygulanır. Recontouring ayrıca köpek dişlerinin sivriliklerinin ve boylarının düzenlenmesi için de uygulanır. Fakat bu uygulama diğer estetik tedavi yöntemlerinden olan bonding ve veneer uygulamalarının yerine geçmez.

Menü